7 نکته کلیدی برای افزایش امنیت اینستاگرام

اینستاگرام به عنوان یک شبکه مجازی معتبر در دنیا تعداد بسیار زیادی کاربر دارد. تعداد کاربرانی که در این نرم‌افزار کسب درآمد می‌کنند، به عنوان سلبریتی و اینفلوئنسر در این فضا فعالیت دارند روز به روز در حال افزایش است و از این رو پیج این افراد به عنوان منبع درآمد آنها بسیار مهم تلقی می‌شود. از دسترس خارج شدن پیچ این افراد به هر دلیلی ممکن است ضررهای مالی زیادی به همراه داشته باشد. این مشکل حتی برای افرادی که به عنوان کاربر عادی در اینستاگرام مشغول به کار هستند نیز سخت و غیر قابل قبول به نظر می‌رسد. به همین دلیل بهتر است با بالا بردن امنیت اینستاگرام از پیچ خود در برابر هک شدن و سوء استفاده از حساب شخصی حفاظت کنیم.

چرا ممکن است حساب کاربری اینستاگرام از دست برود؟

توسعه‌دهندگان اینستاگرام در ابتدای شروع به کار این پلتفرم دو راه برای ایجاد حساب کاربری پیشنهاد می‌داد. وارد کردن شماره تلفن همراه و یا ایمیل روش‌هایی هستند که افراد می‌توانند در این نرم‌افزار حساب کاربری باز کنند. در صورتی که روش شماره تلفن همراه انتخاب شود در کمترین زمان اعتبار سنجی انجام می‌شود؛ اما متاسفانه در مواردی که ایمیل برای ساخت حساب کاربری وارد شود هیچ کانفریم انجام نشده و از این جهت کاربران زیادی با وارد کردن ایمیل‌های غیرمعتبر وارد این نرم‌افزار می‌شوند.  مشکل از زمانی اغاز می‌شود که فرد رمز عبور خود را فراموش کند و هیچ روشی برای بازیابی این پسورد وجود ندارد. حتی اگر اینستاگرام به شما پیشنهاد تغییر پسورد ارائه دهد، ممکن است به دلیل عدم ثبت اطلاعات درست حساب کاربری از دسترس خارج شود.

پس می‌توان گفت یکی از مهمترین روش های حفظ امنیت اینستاگرام ثبت نام اصولی و ثبت دقیق اطلاعات در زمان شروع به کار در این نرم‌افزار است. هک شدن اطلاعات از دیگر مواردی است که حساب کاربری شما را از دسترس خارج  می‌کند

روش های حفظ امنیت اینستاگرام

قبلا گفته شد که مهمترین عامل حفظ امنیت اینستاگرام ثبت نام اصولی و درست در اینستاگرام است. شما در زمانی که برای اولین بار در این فضا وارد می‌شوید باید ابتدا از ایمیل معتبر استفاده کرده و پسورد مناسبی انتخاب کنید.؛ اما در صورتی که در این کار سهل انگاری کرده اید می‌توانید با چند کار ساده امنیت حساب کاربری خود را افزایش دهید.

برای حساب کاربری خود ایمیل معتبر ثبت و تایید کنید

اگر در زمان ثبت نام اولیه ایمیل معتبر استفاده نکرده‌اید می‌توانید وارد حساب کاربری یا پروفایل خود شوید.

به این شکل با فشار قسمت edit profile به پایین صفحه باز شده اسکرول نمایید.

حتما بخوانید
تغییر فونت بیو و استوری با 8 روش آسان و بازدهی بالای آن

ویرایش پروفایل اینستاگرام

در انتهای صفحه قسمت personal information setting را لمس کنید.

personal information setting در اینستاگرام

با لمس گزینه E-mail address  امکان وارد کردن ایمیل معتبر برای شما فراهم می‌شود.

آدرس ایمیل در اینستاگرام

با ثبت ایمیل و لمس تیک آبی بالای صفحه کانفریم ایمل شما آغاز می‌شود.

ثبت ایمیل در اینستاگرام

حال شما باید به ایمیل خود مراجعه کنید و عددی که در ایمیل شما ارسال شده در باکس زیر وارد نمایید. با وارد کردن عدد گزینه next فعال خواهد شد.

وارد کردن ایمیل ارسل شده در اینساگرام

حال می‌توانید در کادری که در عکس نشان داده شده است ایمیل جدید خود را ببینید.

پسورد قوی برای ایمیل خود انتخاب کنید

از دیگر اقداماتی که برای امنیت اینستاگرام در زمان ثبت نام باید به آن توجه داشته باشید انتخاب پسورد دقیق و همچنین پیچیده است. سعی کنید از اعداد تکراری یا نام و اعدادی که قابل پیش بینی هستند ممانعت کنید. بهتر است در بین حروف از کاراکترهای نیز استفاده کنید که حدس رمز برای هکرهای مشکل باشد. چرا که بیشتر آنها با استفاده از کرک به تست گزینه‌های پرتکرار می پردازد و اگر رمز شما قابل پیش بینی باشد به راحتی می‌تواند به اکانت شما دسترسی یابد. بهترین رمزی که می‌توانید برای حساب کاربری خود انتخاب کنید کاراکتری 8 حرفی است که از اعداد، حروف انگلیسی و کارکترها تشکیل شده باشد. در صورتی که چنین فعالیتی را انجام نداده اید و تصمیم به تغییر رمز دارید باید مراحل زیر را انجام دهید.

در ابتدا واحد پروفایل خود شده و با فشار منوی همبرگری گزینه setting را انتخاب کنید.

تنظیمات اینستاگرام

در ادامه باید گزینه security را لمس نمایید.

گزینه security اینستاگرام

حال گزینه password را لمس کنید.

در صفحه باز شده پسورد جدید و پیچیده خود را وارد نمایید. برای تغییر پسورد باید پسورد قدیمی را داشته باشید و در غیر این صورت باید گزینه forget password را لمس کنید. بهتر است هر چند ماه یکبار این پسورد را تغییر دهید تا امنیت اینستاگرام را تامین نمایید.

تعویض پسورد اینستاگرام

قابلیت تایید دو مرحه‌ای را برای افزایش امنیت اینستاگرام فعال کنید.

اگر تصمیم دارید امنیت اینستاگرام را به صورت کاملا حرفه ای افزایش دهید بهتر است که پسورد یا رمز دوم برای اکانت خود انتخاب نمایید. این کار توسط برنامه‌های مکمل نیز قابل انجام است. برای انتخاب رمز دوم وارد پروفایل خود شده و منوی همبرگری را فشار می‌دهید با لمس گزینه setting باید گزینه security را لمس کنید.

گزینه security اینستاگرام

در ادامه باید گزینه two-factory authentication را انتخاب کنید.

two-factory authentication در اینستاگرام

در ادامه دو گزینه پیش روی شما است که بتوانید رمز دوم برای اکانت خود انتخاب کنید. در ابتدا گزینه text massag را لمس می‌کنیم. حال باید گزینه Get Start را لمس کنید تا فرایند انتخاب رمز دوم فعال شود.

حتما بخوانید
۱۳ راه آسان و سریع برای ساخت کلیپ اینستاگرام.

حال کد تایید به گوشی تلفن همراه شما پیامک می‌شود و شما باید آن را در قسمت تعیین شده تایپ نمایید و گزینه next را فشار دهید.

کد تایید را وارد کنید

با پیام پایین مواجه می‌شود که با لمس دکمه Done رمزهای دوم لیست می‌شود.

لیست رمزهای دوم اینستاگرام

لیست‌های اعلام شده دارای رمزهای 8 رقمی هستند که ما برای اطمینان دو رقم را پاک کرده ایم. کار در اینجا به پایین می‌رسد.

لیست اعداد 8 رقمی اینستاگرام

شماره تلفن همراه خود در صفحه اینستاگرام وارد کنید

از دیگر اقدامات مهم برای افزایش امنیت اینستاگرام وارد و تایید کردن شماره تلفن همراه در اکانت است. برای این کار باید در ابتدا وارد حساب کاربری خود شده و گزینه edit profile را لمس کنید.

ویرایش پروفایل اینستاگرام

در انتهای صفحه قسمت personal information setting را لمس کنید.

personal information setting در اینستاگرام

در صفحه باز شده می‌توانید با لمس Phone number امکان ثبت شماره تلفن را فراهم کنید.

شماره تلفن در اینستاگرام

شماره جدید را در قسمت تعیین شده وارد کنید و منتظر پیامک کد تایید بمانید. عدد گفته شده را وارد کنید تا شماره تلفن تایید شود.

شماره مورد نظر را در قسمت تعیین شده وارد کنید.

اتصال اکانت فیسبوک به اینستاگرام

فیسبوک و اینستاگرام محصولات یک شرکت هستند و از این رو امکان اتصال این دو به هم وجود دارد. با اتصال اکانت فیسبوک به اینستاگرام می‌توانید امنیت اینستاگرام را افزایش داده و امکان بازیابی اطلاعات را به دست بیاورید. برای این کار باید وارد اکانت خود در اینستاگرام شوید و منوی همبرگری را فشار دهید. با لمس گزینه Setting به صفحه تنظیمات دسترسی خواهید یافت. با انتخاب گزینه Account وارد محیط جدیدی می‌شوید.

تنطیمات حساب اینستاگرام

در صفحه باز شده گزینه Sharing to other apps را انتخاب نمایید.

Sharing to other apps در اینستاگرام

با باز کردن این صفحه می‌توانید گزینه فیسبوک را انتخاب کنید و اگر اکانت مورد نظرتان قبلا در فیسبوک وارد شده باشد می‌توانید این دو نرم‌افزار را به هم متصل نمایید.

فیسبوک در اینستاگرام

اتصال فیسبوک به اینستاگرام

نکات مهمی جهت افزایش امنیت اینستاگرام

در صورتی که تمام اطلاعات گفته شده را وارد کنید باز هم باید چند نکته را در مرود امنیت اینستاگرام رعایت نمایید. از مهمترین این فعالیت ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

  • روی هر لینکی که برایتان ارسال می‌شود کلیک نکنید.
  • به هر برنامه‌ای اجازه دسترسی به اینستاگرام را ندهید.
  • هر بار که اپدیت جدید برای اینستاگرام آمد آن را اپدیت کنید.
  • از برنامه‌های افزایش فالوور و آنفالویاب استفاده نکنید.
  • هر چند وقت یکبار پسورد خود را تغییر دهید.
  • در صورتی که فردی را نمی‌شناسید و یا مشکوک به نظرتان رسید آن را فالو نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *