اینستاگرام شبکه ای است اجتماعی مبتنی بر عکس و کلیپ که امروزه بیشتر با هدف بازاریابی و تبلیغات کسب و کارهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. سئو اینستاگرام تفاوت بسیاری با سئو موتورهای جستجو دارد و در واقع بیشتر با مفهوم بهینه سازی پیج روبرو هستیم تا افراد بتوانند کاربران بیشتری به خود جذب کنند و کسب و کار خود را رونق ببخشند. اینستاگرام نیز همچون گوگل الگوریتم خاص خود را دارد و برای اینکه بتوانید کاربران را به فالوور و سپس مشتریان دائمی تبدیل کنید و به سود قابل توجهی دست پیدا کنید باید این قواعد را رعایت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با راهکارهایی برای بهینه سازی پیج اینستاگرام آشنا شوید.

سئو اینستاگرام

انتخاب پروفایل مناسب

اولین قدم در سئو اینستاگرام ایجاد یک پروفایل کامل است. اولین چیزی که کاربر از شما می بیند پروفایل است و به همین خاطر باید یک پروفایل جامع و بی نقص داشته باشید. پروفایل شامل عکس، بیو و نام کاربری است که باید با تکمیل این بخش به بهترین نحو بتوانید خود و کسب و کارتان را به کاربران معرفی کنید. اولین کار این است که برای خود یک نام کاربری مناسب انتخاب کنید. نام کاربری باید ساده و خوانا انتخاب شود و با تجارت شما همخوانی داشته باشد. درست است که نام کاربری باید خاص و منحصر به فرد باشد، اما از انتخاب اسم های عجیب و غریب بپرهیزید. چرا که این اسم ها کمتر در ذهن مخاطبان باقی می ماند.

برای عکس پروفایل یک تصویر مناسب با کسب و کار خود انتخاب کنید. در قسمت بیو به طور مختصر و مفید خودتان و کسب و کارتان را معرفی کنید و اطلاعات تماس را در این قسمت درج کنید. اگر وب سایت دارید می توانید لینک آن را در قسمت بیو وارد کنید تا کاربران به راحتی به سایت شما دسترسی داشته باشند. کلمه کلیدی که بیشتر برای کسب و کارتان جستجو می شود را در این قسمت به صورت هشتگ وارد کنید.

استفاده از محتوای با کیفیت و جذاب

قدم دوم در بهینه سازی پیج و سئو اینستاگرام تولید محتوای مناسب است. تمام اینستاگرام در عکس و کلیپ خلاصه می شود. محتوا باید به حدی جذاب باشد که بتواند کاربر اینستاگرام را به یک فالوور پر و پا قرص تبدیل کند. عکس ها و کلیپ ها باید زیبا و در عین حال مفهومی باشند تا کاربر بتواند با آن ها ارتباط بگیرد. از نوشتن کپشن های طولانی بپرهیزید. چرا که خواندن آن از حوصله خارج است. مگر اینکه آنقدر مطلب برای کاربران جذاب باشد که بخواهند آن را تا انتها بخوانند.

سعی کنید از محتوای مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید و از قرار دادن عکس و فیلم بی ربط بپرهیزید. مخاطبان خود را بشناسید و از کپشن هایی استفاده کنید که بتواند ذهن مخاطبان را به هدف کسب و کارتان سوق دهد. برای تصاویر از Alt Text یا کلمات جایگزین استفاده کنید. این کار به خصوص برای کاربران ناشنوا از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این کار پیش از اشتراک گذاری تصویر روی تنظیمات پیشرفته کلیک کرده و در قسمت دسترسی روی نوشتن متن Alt کلیک کنید و در مورد تصویر توضیحات لازم را وارد کنید.

سئو اینستاگرام

استفاده از هشتگ های مرتبط با کسب و کار

هشتگ گذاری برای سئو اینستاگرام و بهینه سازی پیج از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کلمات کلیدی که بیشترین استفاده را در کسب و کارتان دارند شناسایی کنید و از آن ها در انتهای کپشن استفاده کنید. به این ترتیب افراد سریع تر می توانند شما را پیدا کنند و اینستاگرام به هنگام جستجو پیج شما را به افراد بیشتری نمایش می دهد. توجه داشته باشید که بهترین تعداد هشتگ برای پست های اینستاگرام ۹ عدد است. بیش از حد از هشتگ استفاده نکنید چرا که جذابیت پست را از بین می برد و وجهه زیبایی ندارد.

با کاربران خود تعامل داشته باشید

تنها تولید محتوای جذاب نمی تواند برای سئو اینستاگرام کافی باشد. باید برای مخاطبانتان وقت بگذارید و با آن ها در استوری و پست ها ارتباط برقرار کنید. در پایان کپشن از آن ها نظرخواهی کنید و با حوصله پاسخگوی آن ها باشید. در صورت دریافت بازخورد منفی مودبانه و با روی خوش پاسخگو باشید. چرا که رفتار و نوع برخورد شما نقش بسزایی در جذب کاربران به پیج ایفا می کند. به صورت منظم لایو برگزار کنید و از مخاطبان بخواهید سوالات خود را از شما بپرسند. در کلام خود شوخ طبعی داشته باشید. چرا که کلام شیرین و دلنشین مخاطبان زیادی را به سوی پیج شما جذب خواهد کرد.

به صورت منظم پست گذاری و لایو داشته باشید

باید به صورت منظم پست گذاری داشته باشید. چرا که بعد از مدتی پست ها برای کاربران نمایش داده نمی شوند و کم کم فراموش خواهید شد. حداقل روزی یک پست و چند استوری داشته باشید و به صورت دوره ای لایو برگزار کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش کار با کلاب هاوس

لوکیشن کسب و کار خود را بالای پست ها وارد کنید

بالای پست ها لوکیشن خود را مشخص کنید. به این ترتیب افرادی که در نزدیکی محل شما هستند به راحتی می توانند پیج شما را پیدا کنند و با شما ارتباط برقرار کنند.

نکات پایانی

  • برای هر پست بیش تر از ۲۰ تگ(قرار دادن آیدی افراد دیگر روی تصاویر) انتخاب نکنید.
  • منشن گذاری(نوشتن آیدی دیگران در کپشن) نباید بیشتر از ۱۰ عدد باشد.
  • در صورتی که تازه کار هستید روزانه تنها می توانید ۱۵۰ نفر را فالو یا آنفالو کنید. وگرنه اینستاگرام پیج شما را بلاک خواهد کرد.
  • روزانه می توانید به تعداد ۱۸۰ تا ۲۰۰ عدد کامنت گذاری داشته باشید. هرچه طول عمر پیج شما افزایش پیدا کند این تعداد بیشتر خواهد شد.
  • در پیج ها رقبا فعالیت مستمر داشته باشید تا آن ها نیز با شما ارتباط برقرار کنند و بتوانید مخاطبان آن ها را به خود جذب کنید.

سئو اینستاگرام و بهینه سازی پیج بسیار ساده است و اگر بتوانید تمام نکات ارائه شده در این مطلب را مو به مو اجرا کنید در نهایت می توانید به یکی از کسب و کارهای موفق در اینستاگرام تبدیل شوید و از این راه سود بالایی کسب کنید.