اینستاگرام

شبکه های اجتماعی امروزه نقش پر رنگی را در زندگی آدمی بازی می کنند و جزء رسانه های پر اهمیت به شمار می آیند و همچنین سبب ایجاد مفهومی نو برای برقراری ارتباط ها ، انتقال پیامها و اطلاعات و البته نوعی سرگرمی نیز به شمار می رود که می تواند ساعت ها مخاطبان را سرگرم کند.
شبکه های اجتماعی کاربران بسیار زیادی را که موضوع مشترکی را دنبال می کنند، اما از نظر محیط جغرافیایی دور از یکدیگر می باشند و به این وسیله به هم پیوند داده میشوند و میتوان گفت جزئی از یک خانواده میشوند.

بنابراین شبکه های اجتماعی به معنی افراد و ارتباط های موجود بین آن ها می باشد که میتوانند در هر لحظه و هر مکان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به تبادل اطلاعات بپردازند.

اهمیت اینستاگرام در زندگی انسان ها

یکی از خصوصیت های مثبت و جالب توجه در شبکه های اجتماعی ، ظرفیت های دیالکتیکی و امکان تعیین کاربر ها در تولید و عرضه محتوا و حتی نوع مخاطب است و همچنین این خصوصیت ها شرایط مطلوب و مناسبی را برای تعیین هدف در تولید و نشر محتوا مهیا می سازد و کاربران از این طریق حتی میتوانند به نوعی کسب و کار خود را ایجاد کنند و به کمک این شبکه ها اقدام به درآمد زایی کنند.

در ادامه با یکی از شبکه های اجتماعی بسیار مهم در میان افراد آشنا می شویم :

کوین سیستروم و میشل برزیل در مارس سال 2010 در شهر سانفرانسیسکو در حال کار و فعالیت بر روی HTML5 بودند که جرقه و ایده ای خلاقانه و نوع در ذهن آنها تداعی گشت که سبب ایجاد تحول های عظیم و چشم گیری در عرصه ی عکس و عکاسی شد.
هنگامی که مارک زاکربرگ (موسس فیسبوک) در سال 2012 اینستاگرام را به ارزش یک میلیارد دلار خریداری نمود ، سبب گشت بسیاری از افراد به نقد عمل او بپردازند اما امروزه شاهد یک استراتژی مهم در سراپرده ی خرید اینستاگرام هستیم که میتوان گفت انقلابی بزرگی در زمینه شبکه های اجتماعی اتفاق افتاده است.

مارک زاکربرگ جزء پنج سرمایه دار نخست جهان به شمار می آید و به دلیل خرید اینستاگرام سبب شد ، بسیاری از نقاط منفی فیسبوک به حاشیه رود و به نوعی از برخی چالشها در امان بماند.
اینستاگرام سبب ایجاد ارتباط در میان جمعی وسیع از کاربر های حاضر و امکان ویرایش و تشکیل دادن جلوه های بصری و در نهایت بحث و تبادل اطلاعات شده است.
اینستاگرام فرصت های بسیاری را جهت ایجاد زندگی مطلوب تر به تصویر می کشان.
بنابراین در ادامه به بررسی تعدادی از این فرصت ها خواهیم پرداخت :

1. تجارت اینترنتی با اینستاگرام :

امروزه محیط اینستاگرام شرایط مساعدی را برای نشر و تبلیغ محصول های شرکت و برند ها و همچنین خدمت رسانی به کاربر ها ایجاد نموده است .
اینستاگرام به تمام افرادی که محصولی برای عرضه کردن دارند فرصت هر چه بیشتر دیده شدن و جذب بیشتر مخاطب را می دهد و هم چنین شبکه مجازی اینستاگرام سبب حذف هزینه های اضافی مربوط به تدارک محل به جهت عرضه نمودن محصول می گردد .
به عبارت ساده تر :
افرادی که فالوور های بیشتری داشته باشند فرصت بیشتری برای دیده شدن دارند و می توانند با کمترین هزینه اقدام به تبلیغات محصولات خود کنند و فرایند فروش محصول خود را سرعت ببخشند.

2. توسعه ی گردشگری :

یکی از صنعت های عظیم و پرسود در دنیای امروز صنعت گردشگری می باشد که همچون موتوری توسعه اقتصادی را به حرکت در می آورد .
گردشگران برای آشنایی بیشتر با قصد سفر خود از اطلاعات و خبر های موجود در شبکه های اجتماعی بهره می گیرند .
طبق تحلیل های آماری موجود شبکه های اجتماعی در حاصل نمودن اعتماد صوری کاربر های حاضر برای انتخاب و مسافرت به کشور ایران بسیار تاثیر گذار می باشد .

این اعتماد صوری و ذهنی به صورت غیر مستقیم و مجازی بر جذب نمودن گردشگر های خارجی اثر گذار می باشد و از بهترین ابزاری که میتوان برای این اعتماد سازی استفاده کرد و البته بیشتر مردم جهان از آن استفاده میکنند اینستاگرام است که بهترین زمینه را برای حوزه ی گردشگری فراهم میکند.
طبق آمار ها اینستاگرام بیشتری کاربر را در جهان دارد و همین امر باعث شده که هر کاربر با انتشار هر عکسی به سرعت بازخورد آن را مشاهده میکند.

به عبارت ساده :

اگر گردشگری عکسی از طبیعت یا محیط زیست را به اشتراک بگذارد به سرعت در تمام شبکه ها منتشر میشود و فرصت مناسبی برای صنعت گردشگری به حساب می آید.